خبر عمومی

مراودات اقتصادی بین ایران و افغانستان باید افزایش یابد

تاریخ : 1401/12/23

زاهدان- ایرنا- سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: ظرفیت‌ها و زمینه‌ همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین ایران و افغانستان زیاد است و مراودات تجاری باید افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نورالدین عزیزی شامگاه سه‌شنبه در نشست با تجار و فعالان اقتصادی سیستان و بلوچستان که در محل استانداری این استان برگزار شد، اظهارداشت: بدنبال توسعه و افزایش مبادلات تجاری با ایران هستیم و تلاش ما این است که فعالیت‌های اقتصادی مشترک داشته باشیم.

وی بیان کرد: ما از حیث همسایه نزدیک و هم مرز، همزبان، هم فرهنگ، هم دین و برادر هستیم و اشتراکات بسیار زیادی با یکدیگر داریم.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: ما از ایران قدردانی می کنیم که در ۲ دوره اشغال افغانستان مردانه وار و برادرانه وار مهاجران ما را پذیرش کردند و حق همسایگی و برادری خودشان را در حق ما بر جای آوردند.

وی افزود: هم‌اینک افغانستان در اشغال دشمنان نیست و یک کشور آزاد، دارای استقلال و سیاست مستقل است.

عزیزی تصریح کرد: سفر به سیستان و بلوچستان به دلیل استحکام دوستی، محبت و بر جای آوردن حس همجواری و افزایش مبادلات اقتصادی و تجاری است.

وی بیان کرد: ما در سال‌های گذشته تجارت و ترانزیت بسیار خوبی با ایران از طریق بندرعباس و چابهار داشتیم و هم‌اینک درخواست سهولت در این زمینه را داریم.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: تجارت ۲ میلیارد دلاری با ایران داریم که خواهان افزایش این حجم از تجارت به ۱۰ میلیارد دلار در سال هستیم و این ظرفیت در هر ۲ کشور وجود دارد.

وی تاکید کرد: مسوولان افغانستان در قبال کشورهای همسایه دیدگاه مشخص و امیدوار کننده‌ای دارند و ما می‌خواهیم که ایران در افغانستان سرمایه‌گذاری داشته باشد؛ همچنین تجار افغانستان نیز در ایران سرمایه گذاری کنند.

عزیزی تصریح کرد: همچنین متخصصان ۲ کشور ایران و افغانستان باید در تمام زمینه های علمی و تکنولوژی با همدیگر همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: بدنبال افزایش تجارت با ایران اسلامی بوده و در این زمینه مصمم هستیم.

منبع:ایرنا 23 اسفند ماه 

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: امیدواریم تجارت و برنامه‌های اقتصادی خوبی بین دو کشور رقم بخورد و از همه دست‌اندرکاران که در زمینه مهاجران افغانی به خصوص تحصیل آنها زحمت می‌کشند و حق برادری به جا آورده‌اند، خیلی سپاسگزاریم