پنج شنبه ، 17 آذر 1401

خبر عمومی

تسهیل ترانزیت با اجرای پروژه تیر الکترونیک بین گمرکات ایران و هند

تاریخ : 1401/06/23

پروژه تیر الکترونیک بین گمرکات ایران و هند برای نخستین بار اجرایی شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران با اعلام این خبر گفت: در راستای تسهیل ترانزیت و توسعه کریدور شمال-جنوب طی روزهای آینده اولین پروژه بین المللی حمل و نقل مرکب تحت رویه تیر الکترونیک بین گمرکات ایران و هند با ورود محموله ارسالی از مبدا کشور هند به گمرک  شهید رجایی بندرعباس و خروج آن از طریق گمرک آستارا عملیاتی خواهد شد.

 زبیدی گفت :گمرک ایران جهت توسعه ترانزیت کالا از کشور،بحث توسعه و فعال سازی مسیرهای ترانزیت را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده که یکی از راه های فعال سازی کریدورهای ترانزیتی، به‌کارگیری پروژه تیر الکترونیک و استفاده از تسهیلات کنوانسیون تیر در حمل و نقل مرکب بوده که با راه اندازی کارنه تیر در گمرکات دریایی، شرایط لازم جهت تحقق این موضوع فراهم می‌شود.

وی گفت : با اجرای این پروژه  ضمن کاهش زمان و هزینه ترانزیت کالا ، توسعه تجارت از مسیر ایران را شاهد خواهیم بود.

 معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران گفت: یکی از مشکلات اساسی در ترانزیت کالا از طریق حمل و نقل مرکب و بین کشورها ،فقدان اسناد واحد گمرکی می باشد که با اجرای این پروژه ضمن اینکه از کارنه تیر به عنوان سند گمرکی واحد بین کشورها و در طول مسیر استفاده می شود، انجام این رویه تحت تیر الکترونیک باعث تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشورها شده و گام موثری را در جهت تسهیل تشریفات گمرکی و نهایتاً توسعه و فعال سازی کریدور ها و از جمله کریدور شمال _جنوب به همراه خواهد داشت.

کلمه تیر( TIR) مخفف حمل و نقل جاده ای بین المللی است و تیر الکترونیک سیستمی است که کالا تحت سند واحد و تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشورها و تضمین بین المللی معتبر منتقل میشود.

به گفته وی با اقدامات صورت گرفته ترانزیت کالا از مسیر ایران در 5 ماهه سال جاری با رشد 25 درصدی به رقم 6 میلیون تن رسیده است.


۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱ اخبار اقتصادی اخبار اقتصاد ایران