اخبار انجمن

مدیر کل اداره نظارت بر ترانزیت گمرک ایران: بخش خصوصی باید در نظارت و کنترل محمولات و سیاست های توسعه ترانزیت با دولت همراهی کند

تاریخ : 1396/06/08


نشست مشترک مدیران شرکت های حمل ونقل بین المللی خراسان رضوی با مدیر کل اداره نظارت بر ترانزیت گمرک جمهوری اسلامی ایران و ناظر گمرکات خراسان و تعدادی از مدیران گمرکات مرزی روز گذشته هفتم شهریور ماه در محل انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی، علی رضا صدریخواه، مدیر کل اداره نظارت بر ترانزیت گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت :ترانزیت در کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است وبخشی از درامد کشور از ترانزیت تامین می شود علاوه بر این امروز ترانزیت باعث ایجاد زنجیره ارتباطی بین کشورها شده است. و علاوه بر توسعه تجارت هزینه های تمام شده کالا را در زنجیره تامین کاهش میدهد .
صدریخواه گفت : سازمان جهانی گمرک به دنبال آسان نمودن رویه های گمرکی و از جمله رویه ترانزیت و کم کردن هزینه های حمل ونقل به خصوص برای کشورهایی که دسترسی به آب های آزاد ندارند می باشد. و ایران با توجه به موقعیت استراتژیک خود می تواند از این وضعیت بیشترین بهره را ببرد.
صدریخواه گفت : کنوانسیون تیر که یک رویه ترانزیتی باعث آسان کردن رویه ترانزیت و کاهش هزینه ها می شود که ایران نیز با اجرائی نمودن e- tir به همراه گمرک ترکیه اولین کشوری است که روش بدون کاغذ را در کنواسیون تیر اجرائی نموده که این مورد باعث تقدیر سازمانهای جهانی مرتبط از گمرک ایران شده است .
مدیر کل اداره نظارت بر ترانزیت کشور در ادامه گفت : یکی از اساسی ترین مشکلات کشور محاصره شدن در بین کشور هایی همچون پاکستان ، افغانستان و ترکیه است که ایران را در جابه جایی مواد مخدر تبدیل به هاب منطقه کرده است و مسلما به تبع آن گروه های مافیای زیادی در حال فعالیت و قاچاق کالا و مواد مخدرهستند و ما پیوسته در حال مبارزه با آنها هستیم و بخش خصوصی برای رونق ترانزیت باید همراهی و همکاری نزدیکی برای گسترش ترانزیت سالم و ایمن داشته باشد .
وی افزود : با توجه به این مسئله طبیعتا دولت باید نگاه کنترلی و ویژه ای به حمل ونقل در کشور داشته باشد که این نظارت وکنترل باید با کمک بخش خصوصی و شرکت های حمل و نقل صورت گیرد در غیر این صورت کنترل و نظارت دولت به تنهائی کافی نخواهد بود .
علی رضا صدریخواه در ادامه در پاسخ به سوالات مطرح شده در جلسه پرداخت و گفت :دربرهه ای از زمان مشکلاتی در بندر شهید رجایی بوجود آمد که البته ما سعی کردیم این مشکل را حل کنیم و در حال حاظر مشکل خاصی در گمرک شهید رجائی وجود ندارد .
وی عنوان کرد : یکی از اساسی ترین مشکلات بر سر راه ترانزیت وجود مقررات مزاحم مربوط به عبور کالای خارجی از کشور است و برخی از این قوانین مربوط به سال 1311 است که متناسب با زمان حال نیست و مشکل دیگر ایجاد سازمانهای مختلف نظر دهنده در جریان تشریفات ترانزیت است ،که بعضا باعث بالا بردن ترانزیت تایم می شود .
همچنین وی د رادامه بیان کرد : ما سعی میکنیم با توجه به هر موضوع در طول زمان مشکلات را حل کنیم وبا تسهیل ترانزیت بتوانیم به یکی از قطب های ترانزیتی منطقه تبدیل شویم.
وی ضمن استقبال از پیشنهاد انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی برای مشارکت در خرید دستگاه های کنترلی و نظارتی به روز در مبادی خروجی استقبال وعنوان کرد :به طور قطع با مشارکت بخش خصوصی بهتر میتوانیم مشکلات را مرتفع و به سمت تسهیل و دقت در انجام تشریفات ترانزیت پیش برویم..
وی افزود : در هیچ جای دنیا ترانزیت به عنوان تهدید به شمار نمی رود بلکه به دید فرصت به آن مینگرند و باید همگی درزمینه رشد ترانزیت کوشا باشیم .
مدیر کل اداره نظارت بر ترانزیت گفت : از جمله اقدامات موثر گمرک را میتوان حذف اجباری نمودن تعرفه برای ترانزیت داخلی ،حذف هرگونه کاغذ در ارائه اسناد دانست که این باعث کم کردن مشکلات ایجاد شفافیت و دقت ، اجرایی شده است .

در آغاز این نشست نیز احمد زمانیان یزدی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی ضمن خیر مقدم به مدیران گمرکات کشوردر محل انجمن عنوان کرد : با توجه به مشکلات عدیده ای که شرکت های حمل ونقل بین المللی با گمرک بخصوص در بندر شهید رجایی دارند لازم دانستیم در نشستی مشترک به حل معضلات موجود با مسئولین گمرکی بپردازیم .
احمد زمانیان با بیان اینکه حضور حداکثری اعضا ، این جلسه را نشان گراشتیاق بخش خصوصی برای رفع مشکلات ترانزیت عنوان نمودند و گفتند :به همین منظور انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی خراسان رضوی تصمیم به ایجاد نشریه ای برای بیان مطالبات خود کرده است که امروز پیش شماره اول این نشریه منتشر و توزیع می شود و امیدواریم که این حرکت باعث انتقال مشکلات به مسئولین گردد .


وی ادامه داد : نشریه ترابرد با گستره توزیع سراسری میتواند تریبونی برای طرح مشکلات شرکت های فعال دراین صنف باشد .
در ادامه اعضای هیات مدیره انجمن نیز مطالبی در مورد توقف محمولات ترانزیتی در بهمن و اسفند 95 در بندر شهید رجایی وایجاد هزینه بر شرکتهای حمل و نقل عنوان نمودند .
در ادامه نیز مدیران شرکت های حمل ونقل به بیان مسائل و مشکلات موجود پرداختند و درخواست نمودند مشکلات ترانزیتی با همراهی دفتر ترانزیت بررسی و حل شود .
همچنین تعدادی از مدیران شرکتهای حمل و نقل بین المللی اعلام نمودند که ارزیابی های بی مورد در بندر شهید رجایی باعث افزایش ترانزیت تایم(زمان ترانزیت) و به تبع آن بالا بردن هزینه حمل شده که این خود از مشکلات اصلی شرکت ها است و موجب کاهش اعتماد صاحبان کالا به شرکت ها و تغییر دادن مسیر ترانزیتی آنها شده است .
در ادامه نیزمدیر کل ترانزیت گمرک ایران به مشکلات و سوالات مطرح شده پاسخ گفتند و جناب آقای جهانخواه و مدیران گمرکات مرزی مطالبی نیز مطالبی را در پاسخ به مدیران شرکت های حمل ونقل بیان کردند .