پنج شنبه ، 27 مرداد 1401

1396/04/04 - تعداد نمایش (777)


معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته ظرفیت بنادر کشور تا چهار سال آینده به ۲۵۰ میلیون تن افزایش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از ایرنا سعیدنژاد گفت: با تلاش دولت تدبیر و امید ظرفیت بنادر کشور از ۱۸۰ میلیون تن در سال ۹۲ به ۲۱۰ میلیون تن در سال ۹۵ افزایش یافته است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی با محوریت بندهای ۱۰و ۱۱سه پروژه مهم شامل تجهیز ترمینال شماره ۲، احداث ترمینال شماره سه و ساخت اسکله های نفتی در مجتمع بندری شهید رجایی تعریف شده که امروز شاهد آغاز عملیات احداث اسکله های نفتی بودیم.

سعیدنژاد با اشاره به طرح های توسعه ای وزارت نفت خاطرنشان کرد: به منظور صادرات فرآورده های نفتی تولیدی نیازمند ایجاد ظرفیت های جدیدی در بنادر کشور با محوریت مجتمع بندری شهید رجایی هستیم.

سعیدنژاد از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به عنوان پیمانکار احداث سه اسکله نفتی ۱۰۰هزارتنی نام برد و گفت: تا سال ۱۳۹۸ شاهد بهره برداری از این پروژه ها خواهیم بود.

ماده ۱۰و ۱۱ اقتصاد مقاومتی به حمایت از صادرات و ترانزیت کالا از بنادر کشور و فراهم کردن تسهیلات لازم برای صادرات کالاهای غیرنفتی اختصاص دارد.

به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی دراین راستا بنادر کشور در زمینه ایجاد تاسیسات، امکانات و اسکله های صادراتی نفتی مورد توجه جدی قرار گرفته که ازجمله می توان پروژه دردست اقدام نصب تجهیزات ترمینال ۲ اشاره کرد که با بهره برداری از آن ظرفیت صادراتی نیزتوسعه پیدا می کند.

معاون وزیرراه وشهرسازی با اشاره به عملیات ساخت ترمینال شماره ۳ مجتمع بندری شهید رجایی بیان داشت: با تکمیل آن در آینده نزدیک قرارداد خرید تجهیزات آن نیز با بخش خصوصی به امضا می‌رسد.
سعیدنژاد از مجتمع بندری شهید رجایی به عنوان نزدیک‌ترین بندر به آسیای میانه نام برد که دارای راههای مختلف دسترسی به ویژه راه آهن دو خطه است.

وی از توسعه فعالیت‌های ترانزیت و ترانشیب کالا به عنوان یک گام مهم در راستای اقتصاد مقاومتی نام برد و گفت: به همین منظور محوطه‌ای به وسعت دو هزار و ۴۰۰هکتار در نظر گرفته‌شده که به تصویب دولت نیز رسیده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، تردد زیاد کشتی‌ها در تنگه هرمز را به عنوان یک فرصت مهم اقتصاد دریایی دانست و افزود: طی سالهای اخیر سرمایه گذاری‌های مناسبی در منطقه ویژه اقتصادی بندرشهید رجایی توسط بخش خصوصی صورت گرفته که می‌تواند در افزایش سهم ایران از صنعت بانکرینگ نقش داشته باشد.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

4 تیرماه 1396