چهارشنبه ، 26 مرداد 1401

1398/10/15 - تعداد نمایش (406)

عضوهیئت مدیره انجمن شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی:
عضو هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی گفت: زنجیره ارتباطی دولت دانشگاه و صنعت در این ماده قانونی محور اصلی است. اوضاع نامطلوب لجستیک و حمل و نقل جاده‌ای می‌طلبد که استارت‌آپ‌ها به این حوزه ورود پیدا کنند. ما نه تنها با دانشگاه احساس نزدیکی نکردیم که اصلا ارتباطی برقرار نکردیم.

سید قاسم حسینی در اولین همایش ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی عنوان کرد: نیروی انسانی یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های حمل و نقل است و آموزش هرچه بهتر این نیرو در محیط دانشگاهی می‌تواند باعث مشکلات شود. باید این مشکلات سیستماتیک حل شود و با آمدن و رفتن یک مدیر این اتفاق نمی‌افتد. امیدواریم سیستم آموزشی اصلاح شود تا هم بتواند در بخش خصوصی هم در بخش دولتی اتفاق‌های خوبی رقم بزند.
وی با بیان اینکه سند چشم‌انداز 1404 سندی توسعه‌ای است، گفت: امیدوارم این ارتباط به طور جدی شکل بگیرد. اگر می‌خواهیم این رابطه واقعا با اراده شکل بگیرد باید تلنگری به مسئولین دولتی بزنیم. بخش خصوصی اگر تخلف کند جریمه‌ی قصورش را می‌دهد. اگر فردی دولتی تصمیمی اشتباه بگیرد هیچکس از ایشان پاسخی نمی‌خواهد و هرگز ندیده‌ایم کسی را به دلیل گرفتن تصمیمات نادرست بازخواست کنند.
عضو هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مدرسان دانشگاه باید بر اساس نیازهای جامعه و آنچه مورد نیاز جامعه است، فارغ التخصیلان را برای ورود به بازار کار آماده کنند. فردی که مورد نیاز سیستم است باید وارد آن شود. امروز در تحصیلات عالیه رتبه 49 و در تکنولوژی رتبه 97 از 100 را داریم. متأسفانه فقط به کمیت فارغ التحصیلان توجه می‌کنیم و نه به کیفیت آن‌ها.
وی یادآور شد: استارت‌آپ‌ها تا حدودی در حمل و نقل داخلی نقش دارند اما هنوز در حمل و نقل بین‌المللی فعالیت خود را آغاز نکرده‌اند. از سال 2009 که استارت‌آپ‌ها وارد حوزه حمل و نقل در چین، آمریکا و هند شدند تاکنون میلیاردها دلار سرمایه را جذب کرده‌اند.
حسینی در پایان تصریح کرد: پیشنهاد‌هایی برای بهبود این حوزه می‌شناسم که باید آنها را اینگونه مطرح کنم. در زمینه بانک‌های اطلاعاتی با فقدان مواجه هستیم، با کمبود تجهیزات پژوهشی هم مواجه‌ایم و از سوی دیگر عدم اقتدار دولت در عمل هم مزید بر علت شده است. باید در این حوزه‌ها به طور جدی تحولات سازنده‌ای رخ دهد.