پنج شنبه ، 27 مرداد 1401

1396/02/18 - تعداد نمایش (705)


توان عملیاتیِ بنادر بزرگِ کانتینریِ چین به موجب رشد اقتصادی در سه ماه نخست سال جاری میلادی، در ماه مارس با رشد بیشتری روبرو شد.
به گزارش گروه بین الملل مانا و به نقل از ادارۀ آمار کشتیرانی شانگهای، رشد اقتصادی و تجارت چین در سه ماه نخست سال جاری میلادی موجب افزایش 6.3 درصدیِ توان عملیاتی در هشت بندر پرتردد کانتینریِ این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شد و جابه جایی کانتینری به 37 میلیون و 700 هزار TEU رسید.
بر اساس این گزارش، توان عملیاتیِ کانتینر در سه بندر بزرگ شانگهای، نینگبو و گوانجو 8.6 درصد افزایش یافت و رشد دیجیتالی این بنادر دو برابر شد.
این گزارش ادامه داد: رشد ناخالص داخلی در سه ماه نخست سال جاری میلادی با رشد 6.9 درصدی همراه بود که بیشترین میزان خود را از سه ماه نخست سال 2015 میلادی تاکنون نشان می دهد. ارزش مالیِ صادرات و واردات نیز هر کدام به ترتیب 16.4 و 20.3 درصد رشد داشت. به لحاظ حجم کالا نیز صادرات و واردات به ترتیب با افزایش 8.2 و 24 درصدی همراه بودند.
این گزارش ضمن اشاره به رشد جابه جایی کانتینری در بندر شانگهای خصوصا در ماه مارس ادامه داد: جابه جایی کانتینری در ماه مارس به سه میلیون و 400 میلیون دلار رسید که خبر از افزایش 14.2 درصدیِ آن می دهد.
از سوی دیگر، وضعیت نامساعد جوی در چین شمالی و ائتلافات صنعت کشتیرانی تغییراتی را در ارائۀ خدمات وعملکرد ترمینال ها ایجاد کرد؛ این درحالی است که حجم بالای جابه جایی کانتینری در یاردها عملیات ترانزیت بار در مسیرهای آسیا-اروپا، ترانسپسفیک و آسیا-استرالیا را با تاخیر همراه کرده است.
بندر نینگبو چین که سومین بندر بزرگ این کشور است با وجود رکود در ماه مارس سال جاری میلادی 14 درصد افزایش در جابه جایی کانتینری را ثبت کرد و به یک میلیون و 700 هزار TEU رسید. افزون برآن ، جابه جایی کانتینری در بنادر گوانجو و شنزن به ترتیب 12.8 و 5.8 درصد رشد کرد.
جابه جایی کانتینری در ترمینال Kwai Tsing هنگ کنگ نیز در ماه مارس به یک میلیون و 800 هزار TEU رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشتۀ میلادی 17 درصد و در مقایسه با ماه فوریه 26 درصد رشد داشت.
رشد توان عملیاتی در بنادر شمالی تیانجین و Qingdoa ثابت ماند و بندر دالیان با سه درصد افزایش به 801 هزار TEU رسید.
بندر Xiamen واقع در جنوب شرقی چین نیز که نزدیکترین بندر به تایوان است 8.2 درصد افزایش در جابه جایی کانتینری خود را به ثبت رساند.

خبر گزاری مانا 

18 اردیبهشت1396