جمعه ، 28 مرداد 1401

1396/01/16 - تعداد نمایش (725)در اجلاس سه جانبه راه آهن ایران، روسیه و آذربایجان در مسکو به منظور فعال‌سازی کریدور شمال – جنوب تعرفه‌ها ۵٠ درصد کاهش یافت.

بخش دیپلماسی رسانه‌ای سفارت کشورمان کرد: نمایندگان راه آهن های سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان در خصوص سازماندهی حمل بار در چارچوب کریدور حمل و نقل بین المللی شمال- جنوب از طریق قلمرو آذربایجان و همچنین توسعه پتانسیل ترانزیتی ترمینال مرزی آستارای ایران به بحث و گفت‌وگو نشستند.

محور اصلی مذاکرات سه جانبه تعیین نرخ تعرفه ترجیحی برای سال ۲۰۱۷ و تعیین زمان سیر بار در این مسیر بود.

در این نشست، نمایندگان سه کشور در خصوص فعال سازی این مسیر برای حمل بار کشورهای روسیه، آذربایجان، بلاروس، لتونی، استونی و فنلاند به طرف خلیج فارس و هند و بالعکس بحث و تبادل نظر کرده و در خصوص تعرفه های آن به توافق نظر رسیدند.

حسین عاشوری عضو هیات مدیره راه آهن و رئیس کارگروه ترانزیت در خصوص این گفتگوها گفت: پس از ۱۴ سال که کشورهای ایران، روسیه و هند بر سر راه‌اندازی این کریدور توافق حاصل کردند، سال ۲۰۱۶ با همکاری راه آهن های آذربایجان و روسیه اولین قطار باری آزمایشی را در مسیر بمبئی هند- بندرعباس-آستارا- مسکو راه اندازی کردیم.

وی افزود: امروز در چارچوب گفت‌وگوهای سه جانبه توافق شد با کاهش ۵۰ درصدی نرخ های تعرفه برای سال ۲۰۱۷ این مسیر را به صورت عملیاتی فعال شود و امیدواریم که با پیوستن کشورهای نامبرده(فنلاند-استونی- لتونی- بلاروس) به این کریدور شاهد فعال سازی جدی این مسیر هستیم.

عاشوری در ادامه گفت: روسیه علاوه بر مساعدت در کاهش تعرفه ها پیشنهاد داد در نمایشگاه حمل و نقل و لجستیک روسیه ( ترانس راشا) بسته پیشنهادی این کریدور به تمامی مشتریان معرفی و عرضه شود. با توجه به ساخت خط آهن آستارا- آستارا که حداکثر تا دو ماه آینده به پایان می رسد، کشورهای ایران و آذربایجان عزم خود را برای فعال سازی این کریدور نشان دادند.

پیش بینی می شود که مسیر قزوین – رشت حداکثر ظرف ۶ ماه آینده به بهره برداری برسد و با تکمیل این محدوده کریدور کامل تر گشته و سرعت حمل بار بیش از قبل خواهد شد.

ماهنامه صنعت حمل ونقل 

16 فروردین 1396