خبر عمومی

تخلیه و بارگیری ۷۳ میلیون تن کالا در بندر شهید رجایی/ رونق چشمگیر ترانشیب کالا و افزایش صادرات غیرنفتی

تاریخ : 1395/12/16


مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اعلام خبر تخلیه و بارگیری ۷۳ میلیون تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در بندر شهید رجایی گفت: طی یازده ماهه امسال، صادرات غیرنفتی ۵۱ درصد و ترانشیپ ۸۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، اله مراد عفیفی پور طی نشستی به ارائه گزارش عملکرد بندر شهید رجایی از ابتدای سال ۹۵ تا ابتدای اسفندماه جاری پرداخت و گفت: طی این مدت دو میلیون و ۸۲ هزار و ۴۵۰ TEU کانتینر با رشد ۳۵ درصدی در پیشرفته‌ترین بندرکانتیتری کشور تخلیه و بارگیری شد.

وی اضافه کرد: طی مدت یاد شده، بالغ بر ۳ هزار و ۷۰۴ فروند شناور با تناژهای مختلف در این بندر پهلو گرفت که سه هزار و ۲ فروند از آن مربوط به شناورهای بالای هزار تن، بوده که ۷ درصد افزایش داشته است.

افزایش ۲۵ درصدی تخلیه و بارگیری کالا

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان بیان کرد: طی یازده ماهه امسال، ۷۳ میلیون و ۹۴ هزار و ۵۴۴ تن کالای نفتی و غیرنفتی در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد که نسبت به مدت مشابه رشد ۲۵ درصدی داشته است.

وی ادامه داد: از این رقم، ۴۸ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۱۲ تن مربوط به کالاهای غیرنفتی با رشد ۳۴ درصدی و ۲۴ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۵۳۲ تن با افزایش ۱۰ درصدی به فرآورده‌های نفتی اختصاص دارد.

عفیفی پور حجم کل کالاهای ترانزیت شده از طریق این بندر را ۴ میلیون و ۱۶ هزار و ۳۵۳ تن با افزایش ۲ درصدی اعلام کرد.

صادرات ۳۲ میلیون تن کالای غیرنفتی

وی حجم کالاهای غیرنفتی صادر شده از بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور را ۳۲ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۷۹۲ تن اعلام کرد و افزود: این رقم نسبت مدت مشابه سال گذشته، ۵۱ درصد افزایش داشته است.

رونق ۸۰ درصدی ترانشیب کالا

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته به منظور تبدیل بندر شهید رجایی به یک بندر کانونی در منطقه گفت: دو میلیون و ۱۳ هزار و ۳۸۸ تن کالای غیرنفتی نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر ترانشیپ شد که در این بخش شاهد افزایش ۸۰ درصدی بودیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون کابوتاژ بیش از ۷۵ هزار و ۶۵۲ تن کالا به انجام رسید، گفت: طی این مدت، ۸ میلیون و ۸۲۸ هزار و ۹۶۵ تن کالای غیرنفتی از طریق این بندر وارد کشور شد.

صادرات فرآورده‌های نفتی روی خط صعود

عفیفی پور در بخش دیگری از سخنان خود از رشد ۳۳ درصدی صادرات فرآورده‌های نفتی از بندر شهید رجایی خبر داد و گفت: ۷ میلیون و ۴۶۲ هزار و ۳۰۲ تن از این فرآورده‌ها به خارج از کشور صادر شد.

وی اضافه کرد: طی این مدت، دو میلیون و ۹۸۴ هزار و ۲۶ تن مواد نفتی با افزایش ۳۸ درصدی از طریق این بندر به داخل کشور وارد و ۶۷ هزار و ۷۳۶ تن از این‌گونه کالاها نیز ترانزیت شده است.

این مقام مسئول در پایان بیان کرد: کابوتاژ ۱۳ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۴۶۸ تن کالای نفتی در این بندر به ثبت رسید که یک درصد رشد مثبت را شاهد بودیم.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

16 اسفند1395