خبر عمومی

«متولی واحد» حمل‌ونقل به دیکتاتوری منجر می‌شود

تاریخ : 1395/12/11


وزیر راه و شهرسازی به بحث سنتی تکثر متولیان در بخش حمل‌ونقل،که این روزها باز هم به گفتگوها بازگشته، واکنش نشان داد.

به گزارش تین‌نیوز، آشفتگی در بخش حمل‌ونقل کشور و عدم اجرای واقعی مفهوم «لجستیک» از مهم‌ترین مباحثی است که در سال‌های اخیر مطرح شده است. این موضوع بیش از هر چیز بخش خصوصی را درگیر کرده است.

بسیاری اعتقاد دارند که وجود متولیان متعدد در بخش حمل‌ونقل کشور کار را برای همه دشوار کرده است. ساختارهای کنونی همراهی و همخوانی لازم را ندارند و در پاره‌ای از موارد به تناقض می‌رسند و در نتیجه فرایند حمل‌ونقل را با مشکل مواجه می‌کنند. این گروه بر این باورند که اگر وزرات راه و شهرسازی علاقه‌مند به تغییر است باید ساختار کنونی را از چنبره ساختار کند، فرسوده و دارای متولیان متعدد نجات بدهد.

وزیر راه و شهرسازی که در سه سال گذشته نشان داده بیش از هر چیز علاقه‌مند است تا تفکر حاکم بر بخش حمل‌ونقل را تغییر دهد و ساختارهای بورکراتیک را اصلاح کند، در دومین کارگروه لجستیک بحث «متولی واحد» را پیش کشید و گفت: اگر بخش خصوصی به چنین دیکتاتوری که امنیت، گمرک و حمل‌ونقل در اختیار اوست، دست یابد؛ آن دیکتاتور در قالب یک سازمان واحد مجال نفس کشیدن به بخش خصوصی را نخواهد داد.

عباس آخوندی تاکید کرد: با توجه به مشکل اصلی ما یعنی هماهنگی و یکپارچگی، باید عنصر و هدفی همه را دور هم جمع کند که این اتفاق نیازمند حضور یک مرجع با قابلیت پیوند دادن همه به یکدیگر است. اما در صورتی که دولت و بخش خصوصی از قانون فراتر نروند و به آن تمکین کنند چنین اتفاقی بازهم رخ خواهد داد.

وزیر راه و شهرسازی در عوض اما استفاده از ابزارهای شبکه‌ای و اینترنتی را مطرح کرد و گفت: معاونت حمل‌ونقل می‌تواند با استفاده از ابزارهای اینترنتی اقدام به ایجاد سامانه‌های مرتبط، فضایی برای تبادل افکار، طرح مساله و ارائه راهکار فراهم کند تا گفتمان ایجاد شده موثر باشد. البته سامانه مورد نظر باید از ذی‌نفعان بخش ترانزیت مانند مدیران دولتی، بخش خصوصی و اشخاص آکادمیک برای بحث و بررسی آیین‌نامه‌ها و قوانین تشکیل شود نه اینکه به یک سالن میتینگ انتخاباتی تبدیل شود.

تین نیوز

11 اسفند 1395