سه شنبه ، 18 مرداد 1401

1395/12/04 - تعداد نمایش (766)


مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان از برنامه‌ریزی برای استانداردسازی و دوبانده کردن جاده باشماق- سلیمانیه خبر داد و گفت: برای رسیدن به میانگین کشوری باید ۳۵۰ کیلومتر راه اصلی در استان ساخته شود که مستلزم اختصاص ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار است.

شهرام ملکی، مدیر کل راه و شهرسازی استان کردستان درگفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه باشماق، سومین مرز ترانزیتی رسمی کشور است و تردد در این مرز بالاست، عنوان کرد: اداره کل راه و شهرسازی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و نیز استانداری پیگیر تامین زیرساخت‌ها و اعتبار برای استانداردسازی و دوبانده کردن جاده ترانزیتی باشماق-سلیمانیه است و یکی از برنامه‌های ما درسال آتی پرداختن به این جاده خواهد بود.

ملکی با بیان اینکه سالانه دو میلیون تن کالا در جاده باشماق-سلیمانیه جابجا می‌شود، افزود: این محور جایگاه ترانزیتی مهمی درکشور دارد و امیدواریم اعتبار مناسبی به آن اختصاص یابد.

وی همچنین با اشاره به اینکه کردستان دارای ۱۷۸ کیلومتر شبکه بزرگراهی، ۲۸۱ کیلومتر راه اصلی و یک هزار و ۳۶۰ کیلومتر راه فرعی است، گفت: این استان فاقد شبکه آزادراهی است و از نظر بزرگراه نسبت به میانگین کشوری در سطح بسیارپایینی قرار دارد. برای رسیدن به استاندارد کشوری باید با اختصاص ۵۴۰ میلیارد تومان ۱۸۰کیلومتر بزرگراه جدید در استان احداث شود.

وی اعتبار موردنیاز برای اجرای این میزان بزرگراه در سطح استان را ۵۴۰ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: در حال حاضر کل اعتبارات ملی موجود در استان برای اجرای پروژه‌های راه‌سازی در ۹ محور، ۵۵ میلیارد تومان است.

ملکی افزود: برای رسیدن به میانگین کشوری باید ۳۵۰ کیلومتر راه اصلی در استان ساخته شود که مستلزم اختصاص ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار است.

وی همچنین گفت: از پروژه‌های کریدور بزرگراهی غرب کشور در استان به طول کلی ۳۲۰ کیلومتر، تاکنون ۱۱۰ کیلومتر به بهره‌برداری رسیده و ۷۰ کیلومتر در دست اجراست.

مدیر کل راه و شهرسازی کردستان تاکید کرد: تسریع در روند احداث بزرگراه شمال-جنوب و تکمیل جاده‌های مریوان-سنندج و مریوان –سقز ازاولویت‌های حوزه حمل ونقل استان است.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

4 اسفند 1395