خبر عمومی

ایجاد مافیا در جریان نوسازی کامیون ها

تاریخ : 1395/11/24


رئیس اتحادیه حمل و نقل بار کشور معتقد است که نوسازی 65 هزار دستگاه کامیون فرسوده با شرایط کنونی ، انجام شدنی نیست.

به گزارش پدال نیوز، محمد خان بلوکی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو با انتقاد از جریان خرید خودروها توسط شرکتها و ارائه آن با قیمت های سرسام آور به متقاضیان نوسازی اظهار داشت : خرید تعداد زیادی از کامیون ها با قیمت نقدی 300 هزار تومان و عرضه آن با قیمت 360 تا 440 میلیون با تسهیلات خرید ، امروز رانتی را در جریان نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای ایجاد کرده است که متاسفانه دود آن به چشم متقاضیان نوسازی می رود.

وی با اشاره به اینکه اغلب این خودروها تحت لیسانس چین تولید می شوند ، تاکید کرد : در جریان نوسازی ها ناوگان حمل و نقل جاده ای 8 درصد از تسهیلات را وزارت نفت و یک درصد نیز توسط سازمان حمل و نقل اختصاص می یابد که مجموعا 9 درصد تسهیلات را شامل می شود تسهیلاتی که به راننده داده نمی شود و در اختیار شرکتهای حمل و نقل قرار می گیرد.

وی ضمن اشاره به اینکه رانندگان هیچ نفعی از تسهیلات نوسازی دریافت نمی کنند ، تاکید کرد : باید تسهیلات خرید به متقاضیان داده شود در حالی که امروز این تسهیلات به شرکتهای و کارخانجات تولیدی می رسد.

وی گفت : امروز خودروی 440 میلیونی با سود تسهیلات حدود 600 میلیون تمام می شود در این شرایط چه کسی می تواند این اقساط را پرداخت کند ؟

رئیس اتحادیه حمل و نقل بار کشور اظهار داشت : نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای طرحی ملی است و باید دولت و کلیه نهادها در این زمینه همکاری نمایند.

خان بلوکی افزود : در صورتی که وزارت نفت هزینه خرید گاروئیلی که در حال هدر رفت است را برای نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای اختصاص دهد ظرف دو سال این جریان به سرمایه ملی تبدیل خواهد شد.

وی گفت : گمرک نیز باید معافیت های گمرکی را برای ورود این خودروها اختصاص دهد چنانچه گمرک ترکیه نیز این کار را کرد و امروز بزرگترین ناوگان حمل و نقل در دنیا را در اختیار دارد.

به گفته وی متاسفانه در جریان نوسازی ناوگان سنگین و اختصاص تسهیلات خرید ، کلاهبرداری قشنگ و قانونی در حال انجام است.

وی با توجه به آورده نقدی متقاضیان نوسازی کامیون های فرسوده اظهار داشت :در جریان نوسازی ها 30 درصد آورده نقدی توسط خریداران صورت می گیرد اما زمانی که متقاضیان وارد این چرخه می شود به دلیل عدم پرداخت اقساط ، کامیون افراد توقیف می شود.

تین نیوز 

 23 بهمن 1395