جمعه ، 28 مرداد 1401

1396/10/25 - تعداد نمایش (514)

نفیسی در گفتگو با پایگاه خبری مطرح کرد:
/ ساختمان مسافری پایانه دوغارون و پل دوم پایانه میلک در انتظار توافق افغانستان -جاده‌ای
نسخه قابل چاپ
نقشهمدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، روند اجرایی توسعه و تکمیل پایانه‌های مرزی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: شرایط احداث ساختمان مسافری پایانه دوغارون و پل دوم پایانه میلک فراهم است و در صورت توافق ایران و افغانستان بر سر مسائل مرزی، آمادگی برای آغاز عملیات اجرایی وجود دارد.
رضا نفیسی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به طرح توسعه پایانه‌های مرزی کشور اظهار داشت: علاوه بر هزینه‌هایی که امسال برای تکمیل طرح ‌های توسعه پایانه‌های مرزی صرف شده است، مبلغ ۷۰۰ میلیارد تومان نیز در سال گذشته برای توسعه و تکمیل پایانه های مرزی هزینه شد.

وی همچنین افزود: در مرز رازی شاهد انجام عملیات اجرایی فاز اول طرح جامع پایانه مرزی رازی هستیم و پایانه مرزی بازرگان نیز در دست انجام اقدامات تکمیلی قرار دارد. همچنین سایت توقف اجباری در پایانه مرزی چزابه و محوطه سازی پایانه مرزی شلمچه نیز در حال تکمیل است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در ادامه از عملیات احداث سالن مسافری در پایانه مرزی سرو خبر داد و گفت: در پایانه های مرزی تمرچین و بیله سوار نیز فعالیت‌های عمرانی به صورت جزئی در جریان است.

نفیسی با اشاره به پروژه احداث ساختمان مسافری پایانه مرزی دوغارون و اختلاف نظر بین ایران و افغانستان بر سر خط مرزی بیان داشت: پایانه مرزی دو غارون در شمال شرقی کشور و در ۲۰ کیلومتری شهر تایباد در خراسان رضوی قرار دارد که مرز مشترک میان ایران و افغانستان است. فاصله این مرز تا شهر مشهد ۲۵۵ کیلومتر بوده و نزدیک ترین شهر کشور مقابل با فاصله ۱۲۲ کیلومتر است.

وی خاطرنشان کرد: پایانه مرزی دوغارون در زمینی به مساحت ۳۵ هکتار طراحی شده است و در حال حاضر کلیه فعالیت‌های مسافری در این پایانه در ساختمان قدیمی مسافری به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تصریح کرد: در واقع اختلاف نظر بین ایران و افغانستان در دوغارون بر سر یک زمین مثلثی شکل در نقطه مرزی بین دو کشور است که برای احداث ساختمان پایانه نیز این زمین در نظر گرفته شده است. لذا در صورت حصول توافق بین ارگان‌‌های ذی ربط کشورمان با مسئولان مربوطه افغانستان آمادگی احداث ساختمان پایانه در آن نقطه وجود دارد.

نفیسی همچنین خاطرنشان کرد: برای ساخت پل دوم پایانه مرزی میلک، در صورت توافق با افغانستان، زمینه توسعه این پایانه مرزی نیز فراهم است.

وی یادآور شد: از مجموع ۲۳ پایانه مرزی، تعداد قابل توجهی در دست فعالیت‌های عمرانی قرار دارند

منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهر سازی 25 دی ماه 96