اخبار انجمن

رانندگان ایرانی از حمل بار به مقصد ترکمنستان سرباز می‌زنند!

تاریخ : 1402/08/20

در پی انتشار گزارشی از خبرگزاری تین نیوز در ارتباط با عدم ارائه بار ترانزیتی به رانندگان ایرانی از سوی شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌ا‌لمللی برای حمل یکسره به کشورهای آسیای میانه در بندرعباس، گفتگویی با مجید صباغی از فعالان حوزه حمل‌ونقل انجام دادیم. 
مجید صباغی، عضو هیئت مدیره شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی خاور زمین توس، اظهار کرد: شرکت‌های حمل‌ونقل در چارچوب پروانه فعالیت که از سوی سازمان حمل‌ونقل و پایانه‌ها و گمرک جمهوری اسلامی صادر شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی کار می‌کنند. 
صباغی افزود: پس از پایان اپیدمی کرونا، بار دیگر حمل‌ونقل ترانزیتی در کشور رونق یافته است و شرکت‌های حمل‌ونقل به مشتریان و صاحبان کالاهای خارجی در حوزه ترانزیت خدمات را ارائه می‌دهند این خدمات به نحوی است که در واقع صاحبان کالا در آن سوی مرزها با توجه به نرخی که شرکت‌های حمل‌ونقل تعیین می‌کنند، در خصوص روش‌های گوناگون حمل‌ونقل مانند مسیر جاده‌ای، ریلی و یا دریایی و نیز رویه‌های مختلف گمرکی تصمیم‌گیری می‌کنند. 
او خاطر نشان کرد: برخی از صاحبان کالا در کشورهای آسیای میانه در ترکمنستان نمایندگی دارند و خواستار ارسال بار به مقصد ترکمنستان هستند و ما هم تابع آنان هستیم.  
این فعال حوزه حمل‌ونقل بین‌المللی تاکید کرد: ما رانندگان را از خود جدا نمی‌دانیم و در واقع رانندگان محترم در زیر مجموعه شرکت‌های حمل‌ونقل و همه با یک هدف فعالیت می‌کنیم. اگر صاحبان کالا خواستار ارسال بار به نمایندگان خود در ترکمنستان هستند ما مجبور به پذیرش هستیم و نباید مشکلی در این زمینه داشته باشیم.  
او در خصوص گلایه رانندگان از نبود بار ترانزیتی در بندر عباس، گفت: گاهی مسیر کریدورها تغییر می‌کند برای مثال در ماه‌های اردیبهشت و خرداد امسال در مسیر ارتباطی چین با قزاقستان و ازبکستان مشکل پیش آمده بود و به این دلیل حجم بارهای ترانزیتی از مسیر ایران افزایش یافته بود اما در دو ماه اخیر بار دیگر کریدور چین به قزاقستان و ازبکستان باز شده است و از این رو حجم بار و کانتینردر بنادر ایران به مقصد این کشورها کاهش یافته است. 
صباغی یادآور شد: کشورهای آسیای میانه شامل ترکمنستان، قزاقستان، قزقیزستان و تاجیکستان است. در حال حاضر حجم بار به ترکمنستان در بنادر زیاد است اما رانندگان حمل بار به این کشور را نمی‌پذیرند و ما هم نمی‌توانیم رانندگان را به این کار مجبور کنیم زیرا آنان بیشتر تمایل دارند مسیر دورتر مانند ازبکستان و قزاقستان را برای حمل بار ترانزیتی انتخاب کنند.    
او با تاکید بر اینکه رانندگان باید تابع شرکت‌های حمل‌ونقل باشند، افزود: اکنون شرایط تحریم ایجاب می‌کند تا شرکت‌ها و رانندگان با اتحاد و همدلی با یکدیگر همکاری کنند، شرکت‌ها تصمیم گیرنده نیستند و حذف ترانشیپمنت و تبادل نیمه یدک از روند حمل بار ترانزیتی در مرز ترکمنستان، تصمیم سازمان حمل‌ونقل و پایانه‌ها بوده است و ما هم تابع آن هستیم. 
این فعال حوزه حمل‌ونقل تصریح کرد: سازمان‌های ذیربط در امور حمل‌ونقل بین‌المللی باید شرایطی فراهم کنند تا شرکت‌های حمل‌ونقل ایرانی امکان رقابت با کریدورهای موازی و کشورهای همسایه در منطقه را داشته باشند. در این راستا حمایت از ناوگان ایرانی با ارائه خدماتی مانند امکان خرید کامیون ارزان‌تر، تامین لاستیک و روغن با نرخ مناسب و نیز اخذ ویزای رایگان برای رانندگان می‌تواند در رونق ترانزیت کشورمان تاثیر مثبتی داشته باشد تا بتوانیم به سطح بالاتری در حوزه ترانزیت منطقه دست یابیم.