خبر عمومی

صادرات کالا از مرز دوغارون خراسان رضوی به افغانستان افزایش یافت

تاریخ : 1402/07/08

مدیر پایانه مرزی دوغارون تایباد گفت: ۶۴۳ هزار و ۶۸۶ تن انواع کالا طی نیمه نخست امسال از این پایانه به افغانستان صادرات شد که نسبت به مدت مشابه پارسال پنج درصد افزایش داشته است.

اسماعیل پورعابد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان صادرات کالا با ۲۴ هزار و ۴۸۸ دستگاه ناوگان حمل و نقل ایرانی و افغانستانی به سمت این کشور و بازارهای هدف آن ارسال شده است.
وی ادامه داد: همچنین در همین بازه زمانی ۲۷۷ هزار و ۶۸۱ تن انواع کالا با ۱۲ هزار و ۹۸۷ دستگاه کامیون به سمت افغانستان ترانزیت شد که نسبت به ۶ ماهه اول سال گذشته ۳۸ درصد افزایش نشان می دهد.
مدیر پایانه مرزی دوغارون تایباد به واردات کالا از سمت افغانستان به این پایانه مرزی اشاره کرد و اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه، پنج هزار و ۳۰۲ تن انواع کالا با ۲۲۵ دستگاه کامیون وارد پایانه مرزی دوغارون شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ برابر افزایش داشته است.
پورعابد با بیان اینکه ترانزیت ورودی کالا به پایانه مرزی دوغارون در نیمه نخست امسال افزایش داشته است، تصریح کرد: کالاهای ترانزیت ورودی به پایانه مرزی دوغارون در نیمه اول سال جاری افزون بر ۱۵۱ هزار و ۴۶۳ تن بوده که ۱۰۵ درصد افزایش را از آن خود کرده است.
وی با اشاره به میانگین خروج روزانه ناوگان حمل و نقل از پایانه مرزی دوغارون به سمت کشور افغانستان اظهار داشت: روزانه افزون بر ۲۷۰ دستگاه کامیون ایرانی و خارجی از طریق پایانه مرزی دوغارون به سمت افغانستان خارج می شوند.
مدیر پایانه مرزی دوغارون تایباد بیان کرد: انواع مصالح ساختمانی، میلگرد، بنزین و گاز مایع از مهم ترین اقلام صادراتی به افغانستان است، پایانه مرزی دوغارون دروازه طلایی برای تجارت و ترانزیت کالا و یکی از پرترددترین معبرهای زمینی کشور در بخش کالا و مسافر است.
وی ادامه داد: این پایانه رتبه پنجم ترانزیت خروجی و رتبه سوم صادرات را بین پایانه های خروجی کشور دارد و ۹ درصد از سهم صادرات کشور را از آن خود کرده است.
پورعابد گفت: در بخش مسافری، روزانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر شامل راننده، مسافر و کارکنان بخش های مختلف اداری و خدماتی در این پایانه تردد داشته اند و سالانه بیش از یک میلیون مسافر به صورت قانونی از طریق معبر رسمی دوغارون وارد ۲ کشور ایران و افغانستان می شوند.
وی اضافه کرد: هرات یکی از مهمترین بازارهای کشور افغانستان است که با نقطه صفر مرزی و پایانه مرزی دوغارون ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد.
پایانه مرزی و گمرک دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و همجوار با کشور افغانستان، در زمره پنج پایانه برتر اقتصادی کشور است.
بیشترین حجم کار این گمرک، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس است. کالاهای بازرگانان افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس و بندر لنگه منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شود.
شهرستان ۱۴۵ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.مشهد- ایرنا-