چهارشنبه ، 26 مرداد 1401

1401/05/04 - تعداد نمایش (0)

توافق تجاری با ارمنستان؛ به‏‏‌زودی
دنیای‌اقتصاد : پس از روسیه و ازبکستان، ارمنستان سومین کشوری است که ایران در پی امضای توافق‌نامه تجاری با آن است. روز گذشته رئیس سازمان توسعه تجارت از توافقات ایران و ارمنستان در حوزه‌‌‌های پولی و بانکی، تولید مشترک مصالح ساختمانی و مواد غذایی و معدنی خبر داد. علیرضا پیمان‌‌‌پاک گفت: با توجه به همراهی و همکاری ایران و ارمنستان در زمینه‌‌‌های مختلف، در مسیر توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تجاری قرار داریم.
به گزارش «ایرنا»، رئیس سازمان توسعه تجارت در کارگروه مشترک ایران و ارمنستان، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در زمینه آن با ارمنستان به نتیجه رسیده‌ایم، توافق بر سر ایجاد زنجیره تامین مصالح ساختمانی و موادغذایی از تولید تا عرضه به صورت مشارکت با روسیه است که تا هفته‌‌‌های آینده به امضا خواهد رسید. وی با اشاره به توافقات پولی و بانکی دو کشور تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که تا هفته آینده به نتیجه خواهد رسید، ساختار جایگزین تضمین بانکی است که با تغییراتی در فرآیند تبادل، شرکت‌های صادرکننده کالا به ارمنستان به بانک ملت معرفی می‌‌‌شوند و پس از اعتبارسنجی، از صندوق ضمانت صادرات اعتبارنامه می‌‌‌گیرند.

تجار ایرانی نیز برای صادرات کالا به ارمنستان از همین مسیر مورد تایید قرار می‌‌‌گیرند. رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به موضوع همکاری‌‌‌های معدنی، تصریح کرد: با یکی از مجموعه‌‌‌های معدنی کشور توافقاتی انجام شده و از ارمنستان کنسانتره خریداری می‌کنند که برای اکتشاف نیز آماده سرمایه‌گذاری و مشارکت است. پیمان‌‌‌پاک در خصوص خدمات فنی و مهندسی نیز گفت: در حوزه جاده سیسیان که مناقصه آن برگزار می‌شود، بزرگ‌ترین شرکت‌های ایرانی شرکت کردند که با توجه به تجارب گسترده‌‌‌ای که در زمینه تونل‌‌‌سازی و پل‌‌‌سازی دارند، توافق در این مسیر با ارمنستان بسیار حائزاهمیت است.

  مسیر دسترسی به روسیه و گرجستان
رئیس سازمان توسعه تجارت بیان کرد: مسیر سیسیان راهبردی است؛ زیرا دسترسی به روسیه و گرجستان در شمال را فراهم می‌کند و می‌‌‌تواند جایگزین مناسبی برای جمهوری‌آذربایجان باشد و دولت سیزدهم برای به نتیجه رسیدن پروژه پیگیر خواهد بود. وی اعلام کرد: در زمینه‌‌‌های سدسازی، ساختمان دانشگاه معماری ارمنستان، احداث شهرک‌‌‌های صنعتی و پذیرش هیات‌‌‌های تجاری آمادگی همکاری وجود دارد. پیمان‌پاک در خصوص راه‌‌‌اندازی مرکز تجاری ایران در ارمنستان، اظهار کرد: در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است و بیش از ۸۰شرکت برای حضور در این بخش انتخاب شده‌اند که پس از تجهیز طی روزهای آینده، ‌‌‌نمایشگاه دائمی خود را برگزار می‌کنند.

وی با بیان اینکه حجم مبادلات ایران و ارمنستان افزایش داشته است، بیان کرد: در صورت تجدیدنظر در عوارض گمرکی به‌‌‌ویژه طی تفاهم با اوراسیا، درخواست کاهش یا حذف عوارض را داریم. معاون وزیر صمت گفت: توسعه تجارت و روابط اقتصادی در دستور کار دو کشور قرار دارد و در صورتی که بخش لجستیکی به‌‌‌ اندازه نیاز کاربردی نشود، مسیر توسعه روابط سخت خواهد بود.  پیمان‌پاک در خصوص تهاتر نیز توضیح داد: پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است؛ با وجود اینکه ایران طی ماه‌‌‌های اخیر رکورد یک‌میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار تهاتر با کشورهایی مانند ترکیه، چین و هند را به نتیجه رسانده است. البته به‌‌‌زودی در این بخش با پاکستان نیز همکاری خواهیم داشت؛ اما با ارمنستان به نتایج دلخواه دست نیافته‌ایم.

 افزایش ۳/ ۳۹درصدی تجارت
در این کارگروه، معاون وزیر اقتصاد ارمنستان نیز با بیان اینکه می‌‌‌توانیم در زمینه توسعه روابط اقتصادی و تجاری به پیشرفت دست یابیم، بیان کرد: در پنج‌‌‌ماه سال‌جاری میلادی ۳/ ۳۹درصد تجارت میان ایران و ارمنستان افزایش داشته و به ۲۴۵میلیون دلار رسیده است که این رشد ادامه‌‌‌دار خواهد بود. وی با تاکید بر اینکه روند تهاتر ایران و ارمنستان راضی‌‌‌کننده نیست، گفت: کاهش عوارض جاده‌‌‌ای از سوی وزارتخانه‌‌‌های مربوطه در دست بررسی است و پس از جمع‌‌‌آوری ‌‌‌نظرات آنها، در یک‌ماه آینده به تصویب دولت خواهد رسید.

 صادرات خدمات فنی- مهندسی به ارمنستان؟
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام اینکه در سال گذشته ۳/ ۲میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشتیم، گفت: با توجه به هدف گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه در دولت، در این زمینه با کشور ارمنستان موفق عمل کرده‌‌‌ایم. پیمان‌پاک در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ارمنستان به‌عنوان یکی از کشورهای همسایه ایران و مهم‌تر از آن کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا یکی از اهداف دولت سیزدهم برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری است.

 نگاه ارمنستان به توافق تجاری با ایران
معاون وزیر اقتصاد ارمنستان با اشاره به اهمیت شهرک‌‌‌های صنعتی مشترک برای این کشور، تصریح کرد: راه‌‌‌اندازی کریدور شمال - جنوب برای ما مهم است که برای تکمیل آن نیازمند مساعدت ایرانیان هستیم و از سوی دیگر از احداث جاده سیسیان از سوی شرکت‌های ایرانی بسیار استقبال می‌‌‌کنیم. این مقام مسوول کشور ارمنستان در خصوص توسعه حمل‌ونقل دریایی، تاکید کرد: حمل‌ونقل از دریای خزر در دست بررسی است و برای بارگیری از بندرهای ایران به روسیه نیز نیازمند فراهم شدن امکانات و همکاری هستیم تا بتوانیم از این مسیر امن برای مبادله کالا به این کشور و آسیای میانه بهره‌‌‌مند شویم.