سه شنبه ، 18 مرداد 1401

1400/08/22 - تعداد نمایش (162)

: جدیدترین خبرها حاکی از آن است که تاکنون ۸۰درصد متن توافق‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا تهیه شده و بعد از نهایی‌شدن این متن و تعیین کالاها، تصویب این توافق‌نامه در پارلمان کشورهای عضو ۲سال زمان می‌‌برد. اتاق مشترک ایران و قزاقستان با بر‌گزاری نشستی به تشریح ویژگی‌‌های تجاری و سرمایه‌گذاری این کشور به‌منظور حضور موثر فعالان اقتصادی در قزاقستان پرداخت.
در این نشست ابتدا نماینده سازمان توسعه تجارت نگاهی به اتحادیه اوراسیا و دستاوردهای ناشی از تشکیل این اتحادیه طی سال‌های گذشته و وضعیت کنونی ایران با توجه به انعقاد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا و تلاش برای دستیابی به موافقت‌نامه تجارت آزاد و صفر‌شدن تعرفه‌های تجاری در قالب این موافقت‌نامه برای ایران، اشاره کرد. بر اساس گزارش اتاق ایران، طبق آنچه در این نشست عنوان شد تاکنون ۸۰‌درصد متن توافق‌نامه تجارت آزاد تهیه و ۲۰‌درصد باقی‌مانده در نشست آتی نهایی خواهد شد و بعد از آن رایزنی‌‌‌‌ها درباره فهرست کالایی موافقت‌نامه آغاز می‌شود. طبق پیش‌‌بینی‌‌ها روند مذاکرات، تصویب آن در پارلمان کشورهای عضو و نهایی‌شدن موافقت‌نامه، نهایت دو سال به طول می‌انجامد و تا آن موقع شاهد تمدید موافقت‌نامه موجود هستیم. متن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اوراسیا شامل اقدامات غیرتعرفه‌‌ای و از طرفی فهرست کالایی می‌شود که موانع تعرفه‌‌ای برای آنها کاهش یافته یا صفر شده است. تعهدات تعرفه‌‌ای از طرف ایران ۳۹۰ قلم کالا است که ۱۵۰ قلم بدون تخفیف تعرفه و تنها تثبیت تعرفه لحاظ شده است، به این معنا که اگر تعرفه عمومی کالایی برای سایر کشورها بالا رفت، برای اوراسیا ثابت بماند. بر اساس آمارهای ارائه‌شده حجم کل تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا در ۶ ماهه اول ۱۴۰۰ برابر با ۴/ ۲میلیارد دلار است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹‌درصد رشد داشته است. میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اوراسیا در همین بازه زمانی برابر با ۵۱۴ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۵‌درصد افزایش را تجربه می‌کند. این رقم برای واردات ایران از کشورهای عضو ۹/ ۱میلیارد دلار برآورد می‌شود که از افزایش ۴۰‌درصدی حکایت می‌‌کند.

میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در مدت ۶‌ماهه ابتدایی سال در اقلام ترجیحی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد ۲۶‌درصدی را نشان می‌دهد. همچنین بیشترین حجم صادرات ایران در بین کشورهای عضو اتحادیه مربوط به روسیه و بعد از آن قزاقستان می‌شود و بلاروس نیز کمترین حجم صادرات از ایران را به خود اختصاص می‌دهد. پسته، فلفل، سیب، کشمش و غیره اقلام عمده صادراتی ایران به این منطقه در فهرست ترجیحات و کالاهای اساسی مانند روغن‌خام، جو، ذرت دامی، چوب، نخ پلی‌‌امید و غیره عمده‌‌ترین کالاهای وارداتی به ایران در فهرست ترجیحات هستند. با توجه به گزارشی که از توافقات ایران با اتحادیه اوراسیا ارائه شد، امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان به اهمیت افزایش تعداد موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد با کشورهای همسایه و منطقه اشاره کرد و گفت: برای رسیدن به تجارت‌جهانی باید موانع زیادی را پشت‌سر بگذاریم و توجه داشته باشیم که همکاری با اوراسیا می‌تواند تمرینی برای حضور در صحنه جهانی باشد. ایران باید نقاط قوت و ضعف، ظرفیت‌‌ها و توانمندی‌‌های خود را بشناسد و بر اساس آن خود را در راستای تجارت تقویت کند. این فعال اقتصادی معتقد است ایران باید خود را برای ورود به صحنه بین‌‌المللی آماده و توان خود را برای رقابت در این وادی مهیا کند. او تقویت همکاری‌‌های مشترک با قزاقستان را به‌عنوان یکی از اعضای اصلی اتحادیه اوراسیا بسیار مهم دانست و از موقعیت استراتژیک این کشور در شاهراه‌های اصلی تجاری از جمله جاده ابریشم سخن گفت. در ادامه گزارشی از وضعیت تجاری قزاقستان ارائه شد.

در حال‌حاضر میزان GDP این کشور برابر با ۱۷۰ میلیارد دلار است، ۷۰‌درصد صادرات این کشور نفت بوده و تراز تجاری آن برابر با ۹ میلیارد دلار است

منبع: 22 آبان ماه 1400 دنیای‌‌اقتصاد