پنج شنبه ، 27 مرداد 1401

1400/02/07 - تعداد نمایش (164)

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه پاسخ داد

اقتصادنیوز : رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می‌گوید نگاهی به فعالیت‌های ۱۸ سال گذشته دولت ترکیه، نشان از پیشرفت قابل توجه این کشور در توسعه زیرساخت‌ها دارد.
چرا اقتصاد ایران از ترکیه جا ماند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ،جلال ابراهیمی اظهار کرد: ترکیه در طول حدود دو دهه گذشته با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، در حوزه‌های مختلف باربری هوایی، دریایی و زمینی توانست جایگاه خود را بهبود بخشیده و با ارزان کردن رفت و آمد، بستری جدید برای فعالیت صادرکنندگانش فراهم کند.

به گفته وی، در ۱۸ سال گذشته، ترکیه رقمی نزدیک به ۹۳۰ میلیارد لیر در حوزه لجستکی سرمایه گذاری کرده که بخش مهمی از آن در مسیر ساخت راه‌های شوسه و جاده‌های چند بانده مورد استفاده قرار گرفت.

رئیس خانه اقتصاد ایران ترکیه با اشاره به دستاوردهای قطعی سرمایه گذاری ترک‌ها در عرصه‌های زیرساختی، بیان کرد: در حدود دو دهه گذشته، طول اتوبان‌های ترکیه از مرز ۳۵۰۰ کیلومتر گذشته و ۲۲ هزار کیلومتر راه جدید نیز در این کشور ساخته شده است. تعداد مسافران فرودگاهی ترکیه چند ۱۰ میلیون نفر شده و مسافران ورودی این کشور بیش از ۸۰ میلیون نفر بوده‌اند.

ابراهیمی به برنامه ریزی دولت ترکیه برای نقش آفرینی در حوزه توریسم و حمل و نقل اشاره کرد و افزود: ساخت فرودگاه‌های مدرن و مجهز در نقاط مختلف این کشور، گسترش خطوط راه‌آهن و توسعه زیرساخت‌های ترانزیت بخش دیگری از سرمایه گذاری‌هایی است که امروز اقتصاد این کشور آماده بهره برداری از آنها شده است.

وی ادامه داد: بنادر ترکیه در سال قبل میلادی ۱۳۹ میلیون تن بار صادراتی را در سواحل و بنادر دریای مدیترانه (آک دنیز) و دریای سیاه (کارادنیز) به مقاصد دور و نزدیک جا به جا کرده است. ترکیه توانسته گواهینامه امنیت حمل و نقل دریایی یعنی ISPS را دریافت کند تا بتواند در چهارچوب مقررات این گواهینامه و قوانین حمل و نقل و امنیت و حفظ بار در ۱۸۲ اسکله و بارانداز ترکیه به تخلیه و بارگیری بپردازد.

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه خاطر نشان کرد: در ماه‌های گذشته شیوع ویروس کرونا بر ترکیه به عنوان کشوری که بخش مهمی از اقتصاد خود را بر مبنای گردشگری بنا کرده تاثیر منفی گذاشت اما مسئولان این کشور به دنبال بهبود شرایط هستند و حتی برخی فعالان اقتصادی ترکیه از تلاش برای بازگشت سرمایه گذاران خارجی برای تکمیل سرمایه گذاری‌هایشان خبر می‌دهند.

منبع:اقتصاد نیوز
۱۴۰۰/۰۲/۰۶ - ۱۵:۵۳