سه شنبه ، 18 مرداد 1401

1396/05/24 - تعداد نمایش (717)هند و ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیتی حمل و نقل میان ایران، عمان و ترکمنستان گفتگو کردند و دهلی‌نو تلاش می‌کند تا به «توافق عشق‌آباد» که ایجاد این کریدور را مدنظر دارد، بپیوندد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از بیزینس لاین، هند و ترکمنستان بر سر راه های ایجاد یک کریدور ترانزیتی حمل و نقل میان ایران، عمان و ترکمنستان بحث و گفتگو کردند.

نیتین گادکاری، وزیر حمل و نقل جاده‌ای و کشتیرانی هند روز گذشته با رشید مردوف، معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت ترکمنستان دیدار کرد.

به گفته یک منبع آگاه، دو طرف در مورد پیوستن هند به توافق عشق‌آباد که ایجاد کریدور بین‌المللی حمل و نقل و ترانزیت میان ایران، عمان و ترکمنستان را مدنظر دارد، صحبت کردند. انها در مورد راه‌های توسعه و تعمیق همکاری‌های دوجانبه نیز بحث و گفتگو کردند.

این نشست چند روز پس از سفر گادکاری به ایران و اعلام اینکه بندر چابهار سال آینده عملیاتی خواهد شد، برگزار شده است.

ترکمنستان، کشور میزبان توافق عشق‌آباد است که عمان، ایران، ترکمنستان و ازبکستان اعضای موسس آن هستند. قزاقستان نیز به این توافق پیوسته است.

دولت هند در سال 2016 تلاش کرده بود تا به توافق عشق‌آباد دست یابد، اقدامی که این کشور را قادر می‌سازد تا از این کریدور برای تسهیل تجارت و تعاملات تجاری با منطقه اوراسیا بهره‌برداری کند. هند پس از موافقت اعضای موسس، می‌تواند عضو این توافق شود.


منبع: خبرگزاری فارس