جمعه ، 28 مرداد 1401

1396/04/27 - تعداد نمایش (637)

رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند گفت: هندی ها همزمان با انجام سرمایه گذاری در بندر چابهار در حال بررسی امکانات و زیرساخت های ریلی کشور برای سرمایه گذاری هستند.
ابراهیم جمیلی در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: هند به دنبال این است که بتواند از طریق ترانزیت از ایران به بازارهای افغانستان، آسیای میانه، عراق و سوریه راه پیدا کند. این فرصتی است که همزمان با هند، ایران و دیگر کشورهای منطقه بویژه کشورهای حوزه CIS از آن متنفع خواهند شد.
به گفته وی ایران در نظر هندی ها بهترین، کوتاه ترین و با صرفه ترین راه در جهت توسعه بازارهای این کشور در منطقه است.
جمیلی با اشاره به کریدورهای شمال-جنوب و شرق- غرب عبوری از ایران خاطر نشان کرد: هندی ها نیم نگاهی نیز به دسترسی به بازار اروپا از طریق ایران دارند به همین دلیل همزمان با انجام سرمایه گذاری در بندر چابهار در حال بررسی امکانات و زیرساخت های ریلی کشور نیز هستند.
وی در این باره افزود: خوشبختانه هند در زمینه ریلی دارای تکنولوژی مناسبی است که ضمن بِروز بودن به نسبت دیگران ارزانتر و به صرفه تر است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند سرگرفتن این سرمایه گذاری را به توافقات دولت های دو کشور منوط دانست و تصریح کرد: اگر این توافق صورت بگیرد و پروژه کلید بخورد ایران به چهارراه تجارت بین المللی تبدیل خواهد شد.
جمیلی درباره بندر چابهار، زمینه فعالیت هند در این بندر و چرایی طولانی شدن سرمایه گذاری این کشور در تنها بندر اقیانوسی ایران نیز گفت: هند در بندر چابهار به دنبال حمل و نقل کالای فله است اما متاسفانه فرآیند جذب سرمایه گذاری ها در کشور ما بسیار کُند است به همین دلیل کار به موقع انجام نمی شود. در بندر چابهار نیز با همین مشکل روبرو هستیم. به همین منظور دولت باید برای جذب هر چه بیشتر سرمایه گذاری ها روند تصمیم گیری ها در این زمینه را سرعت ببخشد و موانع را رفع کند.

منبع :پایگاه خبری مانا 27 تیر 96