پنج شنبه ، 27 مرداد 1401

1396/04/17 - تعداد نمایش (608)

رئیس هیئت مدیره جامعه بازاریان وصنوف خدماتی منطقه آزاد چابهار با اشاره به کمبود امکانات و نیروی کار در بندر شهید کلانتری از تخلیه و بارگیری 25 روزه کالا در این بندر خبر داد.
عباسعلی اکبری در گفتگو با خبرنگار مانا در چابهار با اشاره به روند طولانی تخلیه وبارگیری کالا در بندر شهیدکلانتری چابهار اظهار کرد:در دوماه گذشته به دلیل افزایش حجم کشتی های وارده به بندر، تجار منطقه آزاد که عمدتا از کشور های حاشیه خلیج فارس کالای خود را به صورت کانتینری به چابهار منتقل می کنند با صف طولانی تخلیه وبارگیری کالا در بندر شهید کلانتری روبه رو می شوند.
وی افزود: به دلیل تجهیزات وامکانات بسیار محدود تخلیه و بارگیری و همچنین نیروی انسانی بسیار اندک، بندر شهید کلانتری چابهار قادر به پاسخگویی به حجم بالای کالا نیست چراکه فرآیند تخلیه وبارگیری وتحویل کالا به تجار دو هفته تا 25 روز به طول می انجامد.
رئیس جامعه بازاریان منطقه آزاد چابهار با تاکید بر انحصاری بودن شرکت های تخلیه وبارگیری کالا گفت: تجار منطقه آزاد در جلساتی که با مسئولان مربوط داشته اند، پیشنهاد تاسیس وافزایش شرکت های تخلیه وبارگیری کالا را داده اند اما تاکنون پاسخ مناسبی دریافت نکره اند.
اکبری خواستار اولویت دادن به تخلیه کالاهای تجار منطقه آزاد چابهار شد و خاطرنشان کرد: تجار منطقه آزاد علاوه بر طی روند تخلیه وتحویل کالا باید مجوز های لازم را نیز برای پرداخت عوارض و انتقال کالا به محدوده منطقه آزاد اخذ کنند که باعث طولانی تر شدن فرآیند تحویل جنس می شود.
به گزارش خبرنگار مانا پیشتر معاون دریایی وبندری اداره کل بنادر سیستان و بلوچستان با اشاره به ورود 36 فروند شناور بالای هزار تن به بندر چابهار در سه ماهه نخست سال جاری از تخلیه وبارگیری بیش از پنج هزار و 916 TEUکانتینر در همین مدت خبر داده بود که رشد 49 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.
کشتی های کانتینر بر که به چابهار می آیند فرآیند تخلیه وبارگیری را در بندر شهید کلانتری که دارای امکانات قدیمی ونامناسب تخلیه کانتینر است انجام می دهند. اسکله شهید کلانتری دارای یک پست چند منظوره و سه پست کالاهای عمومی است. این بندر برای بخش اسکله های اضطراری و ارائه خدمات حمل و نقل دریایی با ظرفیت زیر هزار تن طراحی شده است و در سال های 61 و 62 سازمان بنادر و دریانوردی به سبب اهمیت بندر چابهار در مواقع بحرانی ظرفیت حمل و نقل دریایی آن را 800 هزار تن در نظر گرفت و پس از گذشت چند سال با ایجاد لایروبی، پست اسکله و نصب موج شکن، ظرفیت بندر را به دو میلیون و 500 هزار تن افزایش داد.
همچنین بنا به وعده مسئولان، فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار که شامل دوپست اسکله کانتینری با ظرفیت 550هزار TEU درسال است، قرار بود اوایل اردبیهشت سال جاری به بهره برداری برسد که باوجود گذشت دوماه این بندر هنوز افتتاح نشده است.