جمعه ، 28 مرداد 1401

1398/02/12 - تعداد نمایش (448)

ترفع در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

مدیرکل تجاری سازی وزارت راه و شهرسازی جزئیاتی از تفاهمات وزارت راه و شهرسازی ایران با وزارت حمل و نقل ترکیه ارائه کرد.
ترفع///امین ترفع مدیرکل تجاری سازی و امور تشکل‌ها وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره توافقات کمیسیون مشترک حمل و نقل ایران و ترکیه، گفت: توافقات این کمیسیون تمامی بخش‌های حمل و نقلی اعم از هوایی، ریلی، دریایی، جاده‌ای را شامل می‌شود.

ترفع گفت: هر کدام از بخش‌های فوق، قصد تسهیل همکاری‌هایی خود به صورت تخصصی با کشور ترکیه را داشتند. ما در بخش حمل و نقل ترکیبی ترانزیت پیرامون ایجاد و توسعه کریدور‌های جدید با ترکیه به تفاهم رسیده‌ایم؛ در صدد هستیم تا حمل و نقل جاده‌ای زودتر از ۶ ماه انجام شود.

وی افزود: در مذاکرات کمیسیون مشترک حمل و نقلی ایران و ترکیه در بحث حمل و نقل جاده‌ای مقرر شد تا امکان بارگیری بار ترانزیتی به مقصد ایران توسط ناوگان ایرانی از بنادر و مناطق آزاد کشور ترکیه صورت گیرد، همچنین طبق توافق صورت گرفته فعالیت پذیرش کامیون در مرز بازرگان_گوربلاغ به صورت ۲۴ ساعت افزایش می‌یابد، به علاوه قرنطینه گوربلاغ بایستی همه روزه جهت جلوگیری از توقف‌های طولانی مدت ناوگان ترانزیتی ایران با سند CMR فعال باشد. ترانزیت تایم ناوگان دو کشور بر مبنای ۹ ساعته رانندگی و به ازای هر راننده در هر شبانه‌روز محاسبه می‌شود.

ترفع تصریح کرد: مقرر شد عملیاتی شدن پنجره واحد گمرکی بین دو کشور به سرعت انجام گیرد، همچنین فاز سوم پروژه کارنه‌تیر الکترونیکی اجرا شود.

مدیرکل تجاری سازی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه بدیهی‌های شرکت‌های خطوط هوایی ترکیه‌ای به شرکت‌های خطوط هوایی ایران پرداخت شود، گفت: بحث‌هایی شد تا مجوز استقرار دفاتر شرکت‌های هوایی ایرانی در فرودگاه جدید استانبول صادر شود، در مذاکرات این کمیسیون توسعه همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور در زمینه گردشگری مورد بحث قرار گرفت.

وی درباره مذاکرات حمل ونقل ریلی در اجلاس کمیسیون مشترک حمل ونقلی ایران و ترکیه گفت: در این اجلاس اتصال هرچه سریعتر شبکه ریلی کشورمان به ترکیه از نقطه مرکزی چشمه ثریا مورد بحث قرار گرفت؛ به علاوه تاریخ برگزاری جلسه بین راه‌آهن‌های دو کشور برای تعیین تعرفه یک سال برای سال ۲۰۱۹ مشخص شد، در این میان مشکلات و مسائل حمل ونقل بین دو کشور با حضور شرکت‌های فورواردی و صاحبان بار بررسی شد و مذاکراتی پیرامون برقراری قطار دربست (بلاک ترن) از آلمان به تهران از مسیر ترکیه شد.

ترفع ادامه داد: تاریخ برگزاری جلسه بین راه‌آهن‌های دو کشور برای راه‌اندازی قطار مسافری تهران_آنکارا از مرز رازی با توجه به اتمام بازسازی مسیر ریلی تعیین شده است، همچنین تاریخ برگزاری جلسه برای نهایی کردن پیش‌نویس یادداشت تفاهم شش‌جانبه بین راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقزستان و ترکیه در خصوص امکان تردد واگن‌های CIS در قلمرو ترکیه تعیین شد.

وی درباره مذاکرات حمل ونقل بندری و دریایی گفت: چهارمین کمیته مشترک همکاری‌های بندری و دریایی در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد، در این اجلاس تصمیم گرفته شد تا انعقاد یادداشت تفاهم خواهر خواندگی بین بنادر مهم ایران و بنادر ترکیه صورت بگیرد؛ همچنین درباره نحوه اجرایی سازی موافقت‌نامه کشتی‌رانی تجاری_دریایی ایران و ترکیه مورد بحث قرار گرفت.

مدیرکل تجاری سازی وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در اراضی پشتیبانی بنادر ایران و ترکیه بایستی به منظور تسریع در حمل و نقل کالای ترانزیتی انجام بگیرد. به علاوه مقرر شد تا در روند اجرای مفاد یادداشت تفاهم همکاری بین موسسات رده‌بندی دو کشور به سرعت انجام گیرد، در بخشی از این مذاکرات درباره توسعه روابط همکاری در زمینه‌های آموزشی و دریانوردی بازرسی فنی کشتی‌ها فعالیت‌های مربوط به نظارت و کنترل کشتی‌ها، ایمنی و حفاظت محیط زیست دریایی صحبت‌هایی صورت گرفت.

منبع: باشگاه خبر نگاران جوان 12 اردیبهشت 98