خبر عمومی

گشایش بندر چابهار فرصتی طلایی برای هند، ایران و افغانستان است دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱ - بنادر و دریانوردی

تاریخ : 1396/09/13

در بیانیه‌ وزارت خارجه هند مطرح شد:

افتتاح فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار با حضور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازیوزارت خارجه هند در بیانیه‌ای به سفر وزیر دارایی و کشتیرانی این کشور به ایران و همچنین توقف کوتاه مدت سوشما سواراج وزیر خارجه هند در تهران به مناسبت افتتاح بندر پر‌اهمیت چابهار از سوی دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران پرداخت و آن را تحولی مهم در گسترش روابط اقتصادی هند در منطقه دانست.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به نقل از سایت وزارت خارجه هند، وزارت امور خارجه هند به مناسبت افتتاح این پروژه که با سرمایه‌گذاری هند در حال انجام است، بیانیه‌ای صادر و به سفر "ار پونیاه آیاپان رادا کریشان" وزیر دارایی و کشتیرانی هند به عنوان نماینده هند در مراسم افتتاحیه بندر چابهار اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا در ادامه این بیانیه آمده است: در حاشیه این رویداد، نشست سه جانبه وزیران هند، ایران و افغانستان با موضوع چابهار نیز برگزار شد که در آن سه کشور در خصوص توسعه یکپارچه زیرساخت‌های ارتباطی از جمله بنادر، شبکه‌های جاده‌ای و راه‌آهن با هدف ایجاد فرصت‌های بیشتر جهت دسترسی گسترده‌تر به بازار های منطقه‌ای و ادغام اقتصادهای آنها به توافق رسیدند.

وزارت امور خارجه هند افزود: وزیر دارایی و کشتیرانی هند همچنین نظر مثبت خود را در مورد اقدام مجلس ایران در تایید توافق سه جانبه ترانزیتی که سال گذشته میان ایران، هند و افغانستان امضا شد ابراز نمود.

وزارت خارجه هند در بیانیه خود تاکید کرد : بندر چابهار یک فرصت طلایی برای تجارت هند، ایران و افغانستان با کشورهای آسیای مرکزی و همچنین گسترش تجارت میان این سه کشور می باشد.

این بیانیه همچنین به سخنان حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مراسم افتتاحیه بندر چابهار اشاره کرد که در طی آن وی گفت: مسیر‌های منطقه‌ای باید از طریق زمین، هوا و دریا به یکدیگر متصل شوند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه، هند از نزدیک با افغانستان و ایران برای ایجاد مسیرهای جایگزین و قابل اعتماد تجاری همکاری کرده است.

بر اساس توافق امضا شده میان ایران و هند در ماه مه سال گذشته، هند با سرمایه گزاری ۸۵ میلیون دلاری قرار است کنترل دو لنگر گاه در فاز اول بندر چابهار را به عهده بگیرد.

وزرای سه کشور هند، ایران و افغانستان پس از دیدار خود در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: وزیران سه کشور در مورد گام های بعدی برای اجرای کامل توافقنامه چابهار و حرکت به سوی عملیاتی ساختن آن گفت و گو کردند. در راستای این تلاش ها، تصمیم گرفته شد تا پروتکل‌های مربوط به حمل و نقل و ترانزیت، بندر‌ها ، فرآیندهای گمرکی و امور کنسولی نهایی شوند. همچنین تصمیم گرفته شد که اولین نشست کارشناسان ارشد این سه کشور در اولین فرصت برگزار شود.

در ادامه بیانیه مشترک آمده است: هند، ایران و افغانستان همچنین توافق کردند که یکپارچه سازی زیرساخت‌های ارتباطی از جمله بندر‌ها، شبکه های جاده‌ای و راه آهن، فرصت‌های بیشتری برای دسترسی به بازار منطقه‌ای را فراهم می کند و به یکپارچگی اقتصادی این سه کشور و منطقه کمک می‌کند.

این درحالی است که یک روز پیش از افتتاح بندر چابهار، سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند در بازگشت خود از روسیه در تهران توقف کرده و با جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت و گو کرد.

وزارت امور خارجه هند اعلام کرد: در این دیدار، افتتاح بندر چابهار و سایر مسائل مورد گفت و گو قرار گرفت.

ماه گذشته هند اولین محموله گندم خود را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرد.

چابهار به عنوان منطقه راهبردی و با موقعیت عالی جغرافیایی از ظرفیت های سرمایه گذاری، تجاری، اقتصادی، ترانزیتی، گردشگری و صنعتی بالایی برخوردار است.

این بندر پس از بهره برداری، قابلیت هرگونه عملیات بندری در حوزه‌های ترمینال کانتینری را برخوردار خواهد بود و علاوه بر ظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری هشت ونیم میلیون تن با آماده شدن پسکرانه آن تا ۱۵ میلیون تن ظرفیت ایجاد خواهد شد.

بندر چابهار با برخورداری از مزایا و ظرفیت‌های بالقوه در مسیر توسعه ترانزیتی قرار دارد و این بندر اقیانوسی به عنوان پل دسترسی به کشورهای آسیای میانه و CIS مورد توجه ترانزیتی و ترانشیپی کشورهای منطقه قرار دارد.

جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی در سیستان و بلوچستان از اولویت‌های دولت است و به همین دلیل ترانزیت محموله ۱۰۰ هزار تنی کالای کشور هند از طریق بندر چابهار به افغانستان در همین راستاست.

توافقنامه چابهار یکی از نمودهای عینی فصل جدید روابط ایران و هند بر محور توسعه است.

مجلس ایران به تازگی یک توافق سه جانبه که سال گذشته از سوی ناندرا مودی نخست وزیر هند، حسن روحانی رییس جمهوری ایران و اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان امضا شد را تایید کرد.

افتتاح این بندر به شکل چشمگیری راه را برای هند جهت آغاز فاز دوم طرح ساخت و توسعه دو لنگرگاه برای استفاده خود بویژه برای تجارت با افغانستان را باز خواهد کرد.

بنا به گفته برخی مقامات هند، اولین بخش عملیات ساخت و ساز توسط این کشور در بندر چابهار در سال ۲۰۱۸ به پایان خواهد رسید.

در حال حاضر هند از راه تجاری موجود در این بندر برای حمل و انتقال بیش از ۱.۱ میلیون تن گندم به افغانستان استفاده می‌کند. اولین محموله ۱۵ هزار تنی گندم هند در یازده نوامبر امسال (نهم آبان ماه) از بندر کاندلا و از طریق بندر چابهار به زرنج در افغانستان ارسال شد.

این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای هند فراهم کند.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهر سازی 13 آذر 96